Materiały, z jakich wykonane są rolety decyduje o ich funkcjonalności. Zależy od niego nie tylko stopień przepuszczalności, ale jej długość czy ciężar. Oczywiście to, z jakiego materiału są one wykonane wpływa na ich cenę.

Dostępne na rynku rolety wykonywane są z różnych materiałów. Mogą to być:

– papier,

– drewno/bambus,

– materiał.

Plisy papierowe

Plisy jako jedyne wykonane są z papieru. Jest on inny niż ten wykorzystywany do produkcji gazet, książek czy zeszytów. Jest jednak stosunkowo cienki, przepuszcza światło no i łatwo go uszkodzić. Problemem może być również czyszczenie takiej rolety. Tak więc rolety papierowe raczej stosuje się jako element dekoracyjny, niż funkcjonalną osłonę okna.

 

Rolety drewniane/bambusowe

Od pewnego czasu chętnie stawiamy na rozwiązania eko. Dodatkowo bambusowe czy drewniane rolety łatwo czyścić (za pomocą wody i gąbki) a do tego, dzięki właściwemu doborowi materiału rewelacyjnie sprawdzają się jako szczelna osłona okna. Pięknie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim. Sprawiają wrażenie komfortu i elegancji. Niestety osadza się na nich kurz, więc dla alergików nie do końca to dobry wybór.

Tkaniny

Rolety materiałowe wykonuje się z różnych materiałów – syntetycznych ale i impregnowanej bawełny. Ogrom wzorów i kolorów sprawia, że najchętniej wybieramy właśnie takie rolety.

Gramatura materiału wpływa na przepuszczalność rolety. W tej grupie znaleźć można także rolety mocno zaciemniające (podgumowane) czy termiczne, wpływające na to, jak ciepło będzie we wnętrzu gdzie ja stosujemy.

Popularne staja się rolety dzień-noc – dzięki zastosowaniu technologii 3D można w prosty sposób regulować i zaciemnienie.

Oczywiście wybiegając rolety idealne warto zwrócić uwagę, poza materiałem, na mechanizmy i prowadnice. To od tego zależy, jak długo cieszyć się będziemy niezawodnym działaniem rolety.