Rolety od jakiegoś czasu skutecznie zastępują firany i zasłony nie tylko w mieszkaniach. W przypadku czyszczenia rolet musimy jednak nieco więcej wysiłku włożyć nie tylko w ściągnięcie ich z mechanizmu, ale i wyczyszczenie. W zależności od tego, z czego wykonane są rolety konieczne będzie zastosowanie sprawdzonych metod, niekiedy wymagane jest czyszczenie mechaniczne.

Rolety materiałowe tradycyjne wykonywane są z tkanin impregnowanych. Te wypada czyścić na sucho, stosując niekiedy gumkę lub wilgotna szmatkę z płynem czyszczących, dla usunięcia większych zabrudzeń. Z kolei rolety rzymskie zwykle wykonuje się z tkanin firanowych czy zasłonowych , zatem można spokojnie wyprać je po ściągnięciu z mechanizmu w pralce, wyprasować i założyć w okno.

Jak zdemontować rolety rzymskie?

Należy rozwinąć roletę na całej wysokości  i odczepić sznurki z listwy dolnej, kolejno z kółeczek przelotowych czy taśmy. Następnie wyciągnąć należy poziome usztywniające pręciki i obciążnik dolny. Zwykle materiał mocowany jest na rzepy – wystarczy je odczepić z górnej kasety. Kolejny krok to pranie – zgodnie z opisem producenta. Można takie rolety prać w pralce (nie wirować) lub ręcznie. Po wysuszeniu i wyprasowaniu materiału mocujemy roletę w sposób taki, jak ja zdejmowaliśmy w odwrotnej niż opisana kolejności.

Kiedy czyszczenie chemiczne?

Decydując się na czyszczenie rolety rzymskiej chemicznie zlecamy to specjalistom, można chociażby oddać roletę do pralni chemicznej (ma to znaczenie przy delikatnych tkaninach, np. jedwabiu).