Ochrona przed słońcem, nagrzewaniem i wścibskimi sąsiadami – takie cechy spełniają obecnie rolety. Oczywiście ogromny ich wybór sprawia, że dodatkowo dodają wnętrzom charakteru i podkreślają styl, jaki w nich panuje. Rolety wewnętrzne mają uznanie wśród nas głównie  z tych powodów. Jakie są ich wady i zalety? Czy maja przewagę nad roletami zewnętrznymi?

Zalety

Decydując się na rolety wewnętrzne nadamy wnętrzom stylu i możemy powiększyć je optycznie. Obecnie takie ozdoby okna zastępują firany i zasłony, ogranicza to gromadzenie się kurzu. Montaż rolet jest prosty a obsługa nie sprawia problemu nawet dziecku. Nowoczesne rolety produkuje się z różnych materiałów – tkanin, drewna, bambusa, stosuje się innowacyjne technologie pozwalające na ograniczenie przenikania ciepła i światła. Czyszczenie rolet materiałowych jest łatwe, nie zajmuje wiele czasu. Dzięki mnogości kolorów i wzorów takich rolet w łatwy sposób można odmienić wnętrza, nadać im charakteru czy wprowadzić nutkę szaleństwa. Takie rolety są tańsze od zewnętrznych, które niestety poza osłoną (także przed hałasem) nie wnoszą nic nowego do wnętrz.

Wady

Dyskusji może podlegać poziom doświetlenia pomieszczeń, w jakich mamy wewnętrzne rolety – zdecydowanie więcej światłą wejdzie do wnętrz niż w przypadku, gdyby zastosowano zewnętrzne osłony. Na szczęście producenci dokładają starań, by najbardziej wymagający mogli dobrać takie rolety do wnętrz, które dzięki stosowanym technologiom odpowiednio zaciemnią i ochronią przed ciepłem w upalne dni. Nawet w przypadku, gdy materiał takiej rolety się wybarwi (jest to nieuniknione pod wpływem światła słonecznego) można go wymienić na nowy, bez potrzeby wymiany mechanizmu.

Wadą takich rozwiązań może być też brak ochrony przed włamaniem.